Smart Temasına Hoşgeldin!

6.08.2018

Doğa Fotoğrafçılığı İçin Lens Seti SeçimiDoğa fotoğrafçılığı için bir lens seti oluşturmak istiyorsanız, bunu yapmanın üç temel yolu vardır. Bir "süperzum", birkaç kısa odak uzaklığına sahip zum (yakınlaştırma) veya bir dizi sabit odak uzaklığına sahip "prime" lens satın alabilirsiniz. Her birinin artıları ve eksileri bulunmaktadır ve bu makalenin kapsamı budur. Elbette, lens tercihleriniz yaptığınız dış mekan fotoğrafçılığına veya türüne göre değişecektir. Bu yüzden makaleyi dört bölüme ayıracağız: manzaravahşi yaşamseyahat ve spor-hareket.

 
Herhangi bir lens seçiminde bazı dengeler gözetilmektedir. Anahtar, neyi çekeceğinizi ve sizin için neyin işe yarayacağını bilmenizdir. Üstteki lens: Sigma 18-250mm f/3.5-6.3 DC OS Macro
Çoğu fotoğrafçı, pahalı lenslerin daha ucuz olan "tüketici dostu" lenslerden daha iyi olduğuna inanıyor, fakat iyi bir lensin iyi bir fotoğraf çekimi için ön koşul olduğuna dair bu inanış yanlıştır. Profesyonel lensler tüm yakınlaştırma veya diyafram aralıklarında daha kaliteli sonuçlar verebilir, ancak bu, çekimlerinin çoğunu f/16'da yapan bir manzara fotoğrafçısı için ya da yakınlaştırma aralığının ucunda ya da sonunda çalışan kişiler için önemli olmayabilir. Profesyonel lensler, daha ucuz lenslere oranla, tüketiciler tarafından önemli olarak kabul edilebilecek ya da önemsiz görülecek bir çevresel sızdırmazlık içerir. Önemli olan şudur, profesyonel bir lens seçimi sizin için en önemli seçenek değildir. Seçici davranarak daha fazla tasarruf yapabilir, "en seçkin" lensleri körü körüne almaktansa ihtiyaçlarınıza göre ciddi bir değerlendirme yapabilirsiniz. Çoğunlukla, en kaliteli görüntüyü elde etmek için en doğru odak uzaklığını kullanmanız gerekir — DSLR'niz ile birlikte bir süperzum lensi yanınızda her yere, büyük bir profesyonel zum ya da prime lensi taşımaktan çok daha kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz. Ayrıca, her "ucuz" lensin kalitesiz bir sonuç vereceğine dair bir inanışa da düşmeyin. Bazı üreticiler profesyonel lens serilerini tam kare kameraların sensörlerini kaplama kapasiteleri ile üretmiştir (örneğin, Canon L serisi), ve bu nedenle, bu lensler "profesyonel" serinin bir parçası olarak kabul edilmezler.

Manzara İçin Lensler

Nikon AF-S 70-200mm ƒ/2.8G ED VR II; Canon EF 16-35mm ƒ/2.8L II USM; Nikon AF-S 14-24mm ƒ/2.8G ED.
Odak Uzaklıkları: Manzara fotoğrafçılığı genellikle geniş açılı lenslerle yapılır, ancak en etkili manzara fotoğrafları "normal" ve kısa ve orta mesafeli telefoto lensler ile de yapılabilir.Bütçeye uygun manzara çözümü bir süperzum seçilerek yapılabilir: APS-C DSLR'er için 18-200mm, 18-250mm, 18-270mm ya da tam kare DSLR'ler için 18-300mm, 28-200mm ya da 28-300mm.

Süperzumlar, her yere taşınması kolay tek bir kompakt paket içerisinde gelmekte olup geniş açıdan telefotoya geniş bir kullanım imkanı sağlamaktadır. Süperzumların çoğu, iyi bir kısa menzilli zum lensten, ve hatta iki ya da daha fazla kısa menzilli zum ya da prime lensten daha pahalı değildir. Geniş odak uzaklıkları, hem zaman alan hem de değiştirme sırasında sensörün toza maruz kalmasına neden olabilecek lens değişimine gerek kalmadan, sadece basit bir şekilde bir halkanın çevrilmesi ile odak uzaklığını kolaylıkla değiştirebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Bu da bizi üç manzara lensi setinin temel faydasına götürmektedir. Profesyonel bir 14-24mm/16-35mm, 24-70mm ve 70-200mm seti keskin görüntüler üretir (üçayak kullandığınız, odaklamayı elle yaptığınız ve düşük bir ISO seçtiğiniz varsayılarak), daha az çarpıklık (bozulma) meydana gelir ve daha iyi bir görüntü kalitesi elde edersiniz (daha az renk sapması ve daha yüksek karşıtlık). Eksisi ise, üç adet  orta menzilli profesyonel zum bir süperzumdan çok daha pahalıya mal olacak, kamera çantanızda çok fazla yer kaplayacak ve çok daha ağır bir yük olacaktır.

Diyafram Gereksinimleri: Ön plandan arka plana her şeyi odakta tutabilmek için genellikle f/11'den f/16'ya bir diyafram değeri seçmeniz gerekecektir, bu nedenle lens hızı (azami diyafram açıklığı) öncelikli olmayacaktır. Süperzum lensler genellikle odak uzaklığı aralıklarında daha kısa mesafeli zum ya da prime lensler kadar keskin sonuçlar vermez, daha fazla bozulma meydana gelmesine neden olur ve özellikle uzun uçta oldukça yavaştır. Manzara çekimi yapan bir fotoğrafçı için bu eksi çok önemli olmayabilir, çünkü diyaframı ne kadar çok kısarsanız bozulma o kadar ortadan kalkar. Üçlü bir lens seti size odak uzaklığı ve diyaframa göre daha fazla bozulmasız seçenek sunacak, ancak çekim stilinize bağlı olarak, bu artılar tam olarak arzuladığınız düzeye çıkmayabilir.
 
Bir grup kompakt, hafif hepsi bir arada zum — Sony DT 18-250mm ƒ/3.5-6.3, Nikon AF-S 18-200mm ƒ/3.5-5.6G ED VR II, Sigma 18-250mm ƒ/3.5-6.3 DC OS Macro, Tamron 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD.
Bozulmanın Değerlendirilmesi: Çoğu süperzum, geniş uçta ve telefoto uçta fıçı bükülmesi sergiler. Bazı lenslerde orta orta odak uzaklıklarında da bozulmalar görülebilir. Sizin kameranızda nasıl bir sonuçla karşılaşacağınızı görmek için satın almadan önce bir test yapmak en iyisidir. Ayrıca, ISO 12233 çözünürlük grafiklerini kullanarak yayınlanmış bir dizi testin yapıldığı The Digital Picture sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Her zaman satın aldığınız üründen memnun kalmadığınızda iade kabul eden bir mağazadan satın alın. Keskinlik azaldığında, elde çekim yapıyorsanız ya da orta ya da yüksek ISO değerleri kullanıyorsanız, bir süperzum ile kısa menzilli bir zum ya da prime lens arasında büyük bir fark olduğunu fark edemeyeceksiniz. Bir üçayak ile çalışıyorsanız, elle netleme yapın ve düşük bir ISO ayarı kullanın. Büyük baskılar yaptığınızda süperzum ile pahalı lensler arasındaki farkı göreceksiniz.

AF, Elle Netlemeye Karşı: Günümüz AF sistemleri, her türlü hızlı hareketle başa çıkabilme kabiliyetine sahip olsa da, birçok manzara profesyoneli, özellikle büyük detaylar önemli olduğunda ve büyük baskılar yapılacak olduğunda, elle dikkatli bir şekilde netleme yapmayı tercih eder. Canlı İzleme (Live View) kullanmak, odaklamanın hassas bir şekilde yapıldığından emin olabilmek için ilgilenilen bölgeyi daha fazla yakınlaştırmayı sağlar. Bazı kameralarda, odaklama sınırlarının farklı bir renkle vurgulanmasını sağlayan bir özellik sunmaktadır. Yardımcı bir aksesuar LCD ekranı kaplayarak dıştaki ışığı engelleyen ve büyüteçli bir mercek sunan Hoodman Hoodlupe ve Flashpoint Swividir. Böyle bir cihaz kullanmıyorsanız, aydınlık bir günde daha kolay görüntüleme sağlayabilmek için, manzara profesyonellerinin yaptığı gibi, ekranı bir bez ya da ceketinizle örtün. Canlı İzleme elle netlemenin en iyi şekilde bir üçayak ile yapıldığını unutmayın; elde çekim yapıyorsanız, vizörü kullanın.

Tabii ki, manzara fotoğrafçılığında olduğu gibi, en keskin fotoğrafı çekmek istediğinizde, bir üçayak bir zorunluluktur. Bir üçayağı sahaya götürmek meşakkatli bir iştir, ancak kamera sarsıntısı, keskinlik için lense ödediğiniz parayı hiçe çevirecektir.
 

Setinize Prime Lens Eklemek
İyi bir prime lens, kendi odak uzaklığını da içeren bir zum lensten daha iyi bir performans sergileyecektir, çünkü sadece belirli bir odak uzaklığı için optik olarak iyileştirilmiştir. Bir zum bir odak uzaklığı aralığı için uygun hale getirilmiş olmalıdır, ve geniş uçta iyi bir sonuç veren bir düzenleme dar uçta kötü sonuçlar ortaya koyabilir ya da bunun tersi de geçerlidir. Bir zum lens bir prime lense göre daha fazla optik eleman içerir ve her bir eleman yansımalara ve karşıtlık kaybına neden olacak ağırlık ve ek yüzey ekler. Prime lensler ayrıca zum lenslerden çok daha hızlı olabilmektedir, genellikle f/1.4. Manzara fotoğrafçıları genellikle diyaframı kısarak çekim yapar, ancak seyahat fotoğrafçıları, ve özellikle spor ve vahşi yaşam eylem fotoğrafçıları daha hızlı lenslerle birlikte daha hızlı perde hızlarıkullanmayı tercih etmektedir.

Bir süre dış mekan(lar)da çekim yaptıktan sonra, belirli odak uzaklıklarının sizi kendisine çektiğini hissedebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafların büyük bir çoğunluğu belirli bir odak uzaklığında ve yakınlarında ise, o odak uzaklığına sahip iyi bir prime lens satın almayı düşünebilir, bu lensi de zum lenslerle destekleyebilirsiniz.

AF motoru (içeren lensler için) prime lens için iyileştirilebilir. Vahşi yaşam ve spor fotoğafçıları Canon, Nikon ve Pentax'ın 300mm f/4 telefotolarının hem netlikte hem de hem de AF hızında bir zum lense göre çok daha başarılı sonuçlar gösterdiğini fark edecektir.